Facultatea de Biologie a Universității din București, prin Departamentul de Biochimie și Biologie Moleculară, a fost co-organizator al celui de-al nouălea Congres Internațional de Zoologie al Muzeului ,,Grigore Antipa” (CZGA 2017), care s-a desfășurat în perioada 22-25 noiembrie 2017, în amfiteatrul ,,Ion Heliade Rădulescu” al Academiei Române (Calea Victoriei, nr. 125).

Aflat la a 9-a ediție, CZGA a adus în atenția specialiștilor lucrări cu specific zoologic din următoarele arii tematice: taxonomie, faunistică, zoogeografie, filogenie, evoluție și sistematică, paleontologie, ecologie, specii invazive, parazitismul în regnul animal, conservarea biodiversității, precum și cercetarea și valorificarea patrimoniului muzeal de științele naturii.

La această ediție a Congresului au fost susținute 37 de comunicări orale și au fost prezentate 75 de postere, grupate în 8 secțiuni, de către partipanți din 16 țări.

Cele mai noi descoperiri din domeniul zoologiei au fost prezentate de următorii invitați speciali:

• Margarita G. Ponomarenko, Leading Scientific Researcher at the Federal Scientific Research Center of the East Asia Terrestrial Biodiversity, FEB of RAS and the Far Eastern University, Vladivostok, Russia.
  • Oana Moldovan, Senior Research at the Cluj-Napoca Branch of the ,,Emil Racoviță”, Institute of Speleology, Romanian Academy, Romania;
  • Dr. Johan Michaux, Professor and Research Director at the Department of Life Sciences, University of Liège, Belgium;
  • Dr. Eduardo Roldán, National Museum of Natural Sciences, CSIC, in Madrid, Spain;
  • Frank E. Zachos, Head of the Mammal Collection at the Natural History Museum in Vienna, Austria;
  • Stylianos Simaiaskis, Researcher at the Natural History Museum of Crete, University of Crete, Irakleio, Grece;
  • Dragon Chobanov, Associate Professor at the Institute of Biodiversity and Ecosystem Research of the Bulgarian Academy of Sciences, Sofia, Bulgaria;
  • Dr. Dan Cogălniceanu, Professor at the Faculty of Natural and Agricultural Sciences, Ovidius University, Constanța and Correspondent Member of the Romanian Academy;
  • Luis Ovidiu Popa, General Manager of the ,,Grigore Antipa” National Museum of Natural History, Bucharest;
  • Dumitru Murariu, General Manager of the Institute of Biology Bucharest, Romanian Academy and Correspondent Member of the Romanian Academy, Bucharest;

Cel de-al nouălea Congres Internațional de Zoologie al Muzeului ,,Grigore Antipa” a fost organizat de Universitatea din București, Muzeul Național de Istorie Naturală ,,Grigore Antipa” și Academia Română și a reunit directori de muzee, profesori universitari, cercetători ştiinţifici şi muzeografi din 16 țări.