În perioada 17-18 noiembrie 2017, Facultatea de Filosofie a Universității din București găzduiește conferinţa internaţională ”Reformation and Modernity,” dedicată împlinirii a 500 de ani de la realizarea reformei protestante.

Profesorii, cercetătorii, studenții, precum și toți cei interesați de problematica legăturii dintre reformă şi modernitate sunt așteptați la sediul facultății (Splaiul Independenţei, nr. 204).

Conferinţa îşi propune să fie un forum de dezbateri care să aducă în atenţia publicului interesat cercetări interdisciplinare privind relaţia dintre reformă şi modernitate. De-a lungul timpului, acest complex fenomen teologic, istoric, filosofic şi sociologic a atras atenţia cercetătorilor care au încercat să înţeleagă legătura sa cu filosofia modernă, capitalismul, revoluţia ştiinţifică, precum şi alte fenomene sociale şi culturale caracteristice modernităţii europene. Consecinţele reformei în plan intelectual, social, teologic şi politic vor face obiectul dezbaterilor din cadrul sesiunilor paralele ale conferinţei.

Conferinţa se desfăşoară în limbile română şi engleză, beneficiind de prezenţa unor invitaţi speciali, profesori şi cercetători la universităţi şi institute de cercetare prestigioase, printre care Scott Mandelbrote (Universitatea din Cambridge), Mogens Laerke (ENS Lyon), Ilmari Karimies (Universitatea din Helsinki), Mircea Flonta (Universitatea din Bucureşti), Charlotte Methuen (Universitatea din Glasgow), Vasilică Mugurel Păvălucă (Technische Universität Dortmund).

Conferința este organizată de Facultatea de Filosofie a Universității din București, Secția de Științe Umaniste a Institutului de Cercetări al Universității din București, cu sprijinul Catedrei UNESCO pentru Schimburi Inter-Culturale şi Inter-Religioase şi al Centrului pentru Studierea Raţionalităţii şi Credinţelor (ambele în cadrul Facultăţii de Filosofie).

Mai multe detalii despre conferinţa internaţională ”Reformation and Modernity” pot fi consultate aici.