Cultura și civilizația americană sunt subiectele întâlnirilor, ale dezbaterilor și ale atelierelor organizate săptămâna viitoare de Universitatea din București, ocazie în care studenții se pot conecta cu obiceiurile și tradițiile americane.

Evenimentele sunt organizate în cadrul săptămânii culturii americane, care se derulează în perioada 20 – 24 noiembrie 2017 și include o serie de întâlniri cu reprezentanți ai Ambasadei  SUA la București.

Luni, 20 noiembrie 2017, în deschiderea săptămânii culturii americane, vor susține scurte intervenții conf. univ. dr. Sorin Costreie, Prorector Relaţii Internaţionale al Universităţii din Bucureşti și Scott A. Reese, Atașat cultural, Ambasada SUA. Festivitatea de deschidere a săptămânii culturii americane se desfășoară în sala de Consiliu a Facultății de Limbi și Literaturi Străine (str. Pitar Moş, nr. 7-13), începând cu ora 14:00.

Alți invitați de seamă care vor împărtăși studenților UniBuc principalele caracteristici ale poporului american sunt Leah Perry, SUNY Empire State College, Ronald E. Hawkins, Consilier pentru presă şi cultură, Ambasada SUA, și Olga Solovieva, University of Chicago, Domnica Rădulescu, Washington and Lee University.

Săptămâna culturii americane se va încheia vineri, 24 noiembrie 2017, cu o discuție pe tema “Is it Soda or Pop? Crash Course in American Languages and Dialects”, susținută de Bridget Kelly, Fulbright E.T.A.

Evenimentele săptămânii culturii americane se înscriu în programul proiectului „Săptămânile Internaționale ale Universității din București” (SIUB), realizat în direcția promovării multiculturalității în mediul universitar printr-o serie de evenimente culturale desfășurate pe parcursul întregului an universitar 2017-2018.

Programul complet al săptămânii culturii americane poate fi consultat aici.