Începând de sâmbătă, 4 noiembrie 2017, studenții Universității din București au șansa să descopere principalele elemente definitorii ale culturii japoneze în cadrul evenimentului „Săptămâna Culturii Japoneze la Universitatea din București”. Săptămâna debutează, cu vernisajul  expoziției de stampe japoneze din epoca Meiji, în prezența E.S. Dl. Ambasador Kisaburo ISHII, începând cu ora 14:00, la Biblioteca Academiei Române, Sala „Theodor Pallady”.

Prin activitățile incluse în această săptămâna, Universitatea din București își propune să familiarizeze tinerii cu elemente importante ale culturii japoneze, atât prin acţiuni generale, cât şi prin susţinerea copiilor şi tinerilor care studiază limba japoneză.

Timp de nouă zile, studenții pot participa la o serie de ateliere despre artele tradiţionale, jocuri şi concursuri, demonstrații de ceremonia ceaiului şi sushi, proiecţii de documentare și filme artistice japoneze etc.

Seria evenimentelor de celebrare a culturii japoneze se încheie duminică, 12 noiembrie 2017, printr-un atelier de colorat stampe şi manga.

Programul complet al Săptămânii Culturii Japoneze la Universitatea din București poate fi consultat aici.

Saptamâna Culturii Japoneze este organizată sub îndrumarea prof. univ. dr. Anca Focșeneanu, coordonatorul Secției de Limbă Japoneză, Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, în colaborare cu Ambasada Japoniei, Bibioteca Academiei Române și JapanDesk Scotland.

Săptămâna Culturii Japoneze este urmată de Săptămâna Culturii Arabe, care se va desfășura în perioada 13.11.2017 – 17.11.2017.