Universitatea din București a premiat în cadrul primei ediții a Premiilor Senatului Universității din București cei mai valoroși membri ai comunității academice.

Inițiativa urmărește să aducă recunoaștere performanțelor academice, în cercetare și implicare civică ale membrilor comunității noastre academice. Astfel, au fost acordate premii în domeniile științe umaniste, științe sociale, științele vieții și ale pământului, științe exacte și inginerie, la următoarele 3 secțiuni: educație/formare profesională, cercetare, inovare și publicații, precum și profesori emeriți, profesori asociați, alumni și angajatori.

Marile premii au fost acordate pentru ,,Profesorul anului”, ,,Cel mai inovator program universitar/post-universitar, ,,Cel mai prestigios articol/cea mai prestigioasă publicație”, ,,Autorul/proiectul/ echipa de cercetare cu cea mai mare contribuție științifică cu impact în societate”, ,,Cea mai bună teză de doctorat”, ,,Cea mai bună disertație de masterat”, ,,Cea mai bună teză de licență”, ,,Alumnus-ul anului” și ,,Angajatorul anului”.

Distincțiile au fost oferite în urma unui proces de selecție la care au participat cei 119 membri ai Senatului Universității din București. Premiile reprezintă bugete de tip grant eligibile în mediul academic și care pot fi utilizate pentru achiziția de echipamente pentru activitatea de cercetare, cărți, soft-uri, mobilități academice etc..

Marii câștigători sunt următorii:

• ,,Profesorul anului”: conf. univ. dr. Bogdan Suditu, cadru didactic la Facultatea de Geografie;
  • ,,Cel mai inovator program universitar/post-universitar”: Master – ,,Dezvoltare Teritorială Inteligentă” – Facultatea de Geografie;
  • ,,Alumnus-ul anului”: Cristopher Teodor Uglea, Facultatea de Istorie;
  • ,,Cea mai bună teză de licență ”: Andrei-Nicolae Popa – ,,Controlul parlamentar asupra activității Serviciului Român de Informații” (conducător științific prof. univ. dr. Marian Zulean, Facultatea de Științe Politice);
  • ,,Cea mai bună disertație de masterat”: Anca-Maria Pănoiu – ,,Muzeul naiv: priviri asupra identității” (conducător științific lect. univ. dr. Laura Marin, Facultatea de Litere, CESI);
  • ,,Cea mai bună teză de doctorat”: Roxana Marin – ”A Descriptive Inquiry into the Local Political Elites of East – Central Europe. A Comparative Approach of Tecuci (Romania), Česká Lípa (The Czech Republic), Oleśnica (Poland), Gyula (Hungary), Levice (Slovakia), and Tarvovishte (Romania)” (conducător științific prof. univ. dr. Ioan Stanomir, Facultatea de Științe Politice);
  • ,,Autorul/Proiectul/echipa de cercetare cu cea mai mare contribuție științifică cu impact în societate”: Olimpiada de Lingvistică, conf. univ. dr. Adina Dragomirescu, asist. dr. Roxana Magdalena Dincă, asist. dr. Valentina Cojocaru, Departamentul de Lingvistică al Facultății de Litere și ”Development of the theory of the dynamic context by analyzing the role of the aridization in generating and amplifying the regressive phenomena from the territorial systems”, Daniel Peptenatu, Facultatea de Geografie;
  • ,,Cel mai prestigios articol/cea mai prestigioasă publicație”: Alexandru Babeș – Photosensitization of TRPA1 and TRPV1 by 7 – dehydrocholesterol: implications for the Smith – Lemli – Opitz syndrome. 3 autori din universitate – Alexandru Babeș, Cosmin I. Ciotu; Tal Hoffman, Tatjana I. Kichko; Tudor Selescu; Cristian Neacșu; Susanne K.Sauer; Peter W. Reeh; Michael J.M. Fischer – Facultatea de Biologie;

Universitatea din București a oferit distincția de ,,Angajatorul anului” companiei Bitdefender.

,,O universitate ca a noastră, o universitate de cercetare avansată trebuie să își premieze valorile. Investiția în talente, în performeri, sursele cele mai bune de inovație, de creativitate, de progres științific și tehnologic, este cea mai rentabilă și este o condiție esențială a dezvoltării organizațiilor moderne. Îi premiem astăzi pe cei care au schimbat, schimbă și vor schimba în bine universitatea noastră, lumea academică și, prin ea, România”, a declarat în cadrul ceremoniei prof. Marian Preda, Președintele Senatului Universității din București.

La rândul său, profesorul Mircea Dumitru, Rector al Universității din București, a subliniat nevoia ca meritocrația să guverneze nu doar universitatea, ca instituție de educație, ci și întreaga societate românească.

,,Doar într-o instituție care funcționează bine poate să fie prezentă excelența și recunoașterea meritocrației. Noi toți, cei care lucrăm în învățământul superior, ne-am dori ca aceste mici insule de normalitate, de stabilitate și de recunoaștere corectă a meritelor să poate fi extinse într-un arhipelag mai mare și, de ce nu, ca întreaga societate românească să fie influențată de ceea ce este bine, de ceea ce este adevărat, corect și frumos”, a declarat Rectorul Mircea Dumitru.

Imagini din cadrul festivității, aici: http://bit.ly/2CPSEaj