Anul acesta, Asociația Studenților Teologi Ortodocși (ASTO) organizează a şaptea ediție a concertului de colinde cu scop caritativ ,,După datini, colindăm!”

Evenimentul se va desfăşura în Atriumul Bibliotecii Naţionale a României, luni, 11 decembrie 2017, începând cu ora 18:00.

Concertul va fi susținut de două coruri recunoscute la nivel internațional, atât prin concursurile de specialitate la care au participat, cât și prin premiile obținute:

• Grupul Psaltic Tronos al Patriarhiei Române – Protopsalt Arhid. Mihail Bucă;
  • Corala Nicolae Lungu a Patriarhiei Române – Dirijor Pr. Lect. Dr. Stelian Ionașcu;
  • Letiţia Boroi Vişoiu – interpretă de muzică populară.

Spectatorii vor putea dona bani, folosind urnele mobile aflate în sală. Suma de bani colectată va fi folosită pentru a ajuta familia Bengail, din comuna Afumaţi.

Concertul se dorește a fi atât un eveniment de atragere de fonduri, cât și un moment de comuniune, în care colindul românesc și tradițiile populare din străbuni să rămână vii în sufletele noastre.

Mai mult, concertul își propune să familiarizeze publicul cu semnificația sărbătorii Naşterii Domnului prin intermediul colindelor specifice din repertoriul religios coral şi psaltic.

Intrarea la concertul organizat de Asociația Studenților Teologi Ortodocși a Universității din București este liberă.