Centrul de Studii Medievale al Universității din Bucureşti organizează sâmbătă, 9 decembrie 2017, începând cu ora 10:00, colocviul „Imaginea Invizibilului. Texte şi iconografie”. Evenimentul va avea loc în sala 212 a Facultății de Limbi și Literaturi Străine (str. Edgar Quinet, nr. 5-7, Sector 1, Bucureşti).

Organizat la inițiativa conf. univ. dr. Luminiţa Diaconu și a prof. univ. dr. Ecaterina Lung, colocviul este structurat în 4 secțiuni.

Evenimentul va debuta cu secțiunea moderată de prof. univ. dr. Mihaela Voicu, secțiune care va aduce în discuție teme precum „Momentul necuprins al morţii. Exerciţiu pe marginea unei morţi documentate: Iisus Hristos”, „Reprezentarea divinităţii în iconografia imperială bizantină din secolele IV-VI” sau „Formarea imaginii invizibilului în gândirea creştină prin polemica cu păgânismul (sec. II-III)”. Prof. univ. dr. Mihaela Pop, prof. univ. dr. Ecaterina Lung și lect. univ. dr. Ioana Gogeanu vor modera, pe parcursul colocviului, celelalte secțiuni.

De altfel, comitetul științific, format din prof. univ. dr. Ecaterina Lung, prof. univ. dr. Mihaela Voicu, prof. univ. dr. Mianda Cioba, prof. univ. dr. Mihaela Pop, conf. univ. dr. Luminiţa Diaconu și lect. univ. dr. Ioana Gogeanu, va propune participanților numeroase abordări asupra modului în care divinitatea și „invizibilul” sunt reflectate în diverse epoci.

Programul complet al colocviului „Imaginea Invizibilului. Texte şi iconografie”, organizat de Centrul de Studii Medievale al Universității din Bucureşti, poate fi consultat aici.