Academia Română, prin Divizia de Istoria Științei a Comitetului Român de Istoria și Filosofia Științei și Tehnicii (DIS/CRIFST), organizează, în colaborare cu Universitatea din București, Ciclul de conferințe Istoria matematicii şi a informaticii în România. Evenimentele vor avea loc în perioada ianuarie-noiembrie 2018, în Sala de Consiliu a Academiei Române, între orele 15-18.

Evenimentele sunt organizate în colaborare cu Grupul de Cercetări Interdisciplinare (GCI) al Diviziei de Logică, Metodologie și Filosofia Științei (DLMFS) din CRIFST.  Ciclul de conferințe care se va finaliza cu publicarea unui volum cu tema ce se va dezbate la aceste evenimente.

De asemenea, pe 31 mai 2018, Divizia de Istoria Științei (DIS) a Comitetului Român de Istoria și Filosofia Științei și Tehnicii (CRIFST) organizează Sesiunea de Comunicări Științifice cu următoarele teme: Savantul Emil Racoviță (1868-1947) și Realizări de excepție în știința românească după anul 1918 al înfăptuirii Marii Uniri.

Programul Ciclului de conferințe din perioada ianuarie-noiembrie 2018 va fi următorul:

• Luni 29 ianuarie 2018, Conf. Dr. Cătălin Ioniță – Grupul de Cercetări Interdisciplinare, CRIFST, „Viziunea lui Solomon Marcus asupra istoriei matematicii”
  • Luni 5 martie 2018, Prof. Dr. Dragoș Vaida – Universitatea din București, „România, pionerat în informatică în context european”
  • Luni 5 aprilie 2018, Conf. Dr. Cătălin Ioniță – Grupul de Cercetări Interdisciplinare, CRIFST, „Cu Solomon Marcus, de la lingvistica matematică la lingvistica computațională”
  • Luni 7 mai, Prof. Dr. Virgil Căzănescu – Universitatea din București, „Istoria informaticii: începuturile informaticii la Universitatea din București”
  • Marți 5 iunie 2018, Prof. Dr. Dragoș Vaida și Conf. Dr. Cătălin Ioniță, „Anii ’50 de studiu și cultură la Facultatea de Matematică”
  • Luni 24 septembrie 2018, Prof. Dr. . Eufrosina Otlăcan și Conf. Dr. Cătălin Ioniță, „Matematica universitară în primele două decade după Marea Unire: Cluj, Timișoara, Cernăuți”
  • Luni 22 octombrie 2018, Conf. Dr. Cătălin Ioniță, Prof. Dr. Ion Văduva, Prof. Tiberiu Postelnicu, „Statistica matematică în România”
  • Luni 26 noiembrie 2018, Prof. Dr. Eufrosina Otlăcan – DIS/CRIFST, „Matematicieni români din diaspora”