Reprezentanții Universității din Bucureşti, prof. univ. dr. Magdalena Iordache-Platis şi conf. univ. dr. Daria Protopopescu, au participat, în perioada 1-3 februarie 2018, la a patra întâlnire din cadrul proiectului european de tip Erasmus+, acţiunea Strategic Partnership for Higher Education, cu titlul Enhancing Quality in Innovative Higher Education about Consumer Awareness (Consume-Aware), organizată de Universita degli Studi di Trento din Italia.

Echipa Universităţii din Bucureşti a fost formată din prof. univ. dr. Magdalena Iodache-Platis, prof. univ. dr. Diana Ioniţă şi conf. univ. dr. Daria Protopopescu. La întâlnire au participat și alți parteneri din instituţii de învăţământ superior de prestigiu din spaţiul UE şi non-UE: Howest (Belgia), Seinajoki University of Applied Sciences (Finlanda), IAE Savoie Mont Blanc (Franţa), Univerita degli Studi di Trento (Italia), Isik University (Turcia), Budapest Business School (Ungaria).

Proiectul este coordonat de University of Economics din Katowice (Polonia) și a reunit profesori cu experienţă în domenii precum marketing, IT și drept într-un cadru de lucru interdisciplinar. Rezultatele proiectului au constat în crearea unei platforme de e-learning care cuprinde e-book-uri (disponibile și în format tipărit) și a unei aplicații mobile, ambele având la bază o puternică componentă internaţională, expertiza şi creativitatea partenerilor.

La întâlnirea de la Trento s-au prezentat rezultatele cercetării (capitole din carte postate pe platforma Trello, glosarul terminologic bilingv, ghidul de norme de editare în vederea publicării volumului final, platforma mobilă, studiile de caz). În egală măsură, participanţii au luat decizii referitoare la calendarul livrării produselor finale ale proiectului, cum ar fi materialele video,  chestionarele aferente fiecărui capitol de pe platforma mobilă, fişa disciplinei şi programa cursului, editarea prealabilă şi trimiterea volumului către editura din Katowice.

Următoarea întâlnire din cadrul proiectului european de tip Erasmus+, acţiunea Strategic Partnership for Higher Education, cu titlul Enhancing Quality in Innovative Higher Education about Consumer Awareness va avea loc în luna iunie, la Annecy în Franţa.