Ambasada Suediei și Asociația Zeppelin organizează cea de-a III–a  ediție a evenimentului „Suedia Creativă”, în perioada 5 – 23 octombrie 2016. În acest timp, Ambasada Suediei își propune să aducă cultura suedeză în București,  în cadrul unor evenimente care aduc în prim-plan creativitatea scandinavă.

Miercuri, 5 octombrie, începând cu ora 19:00 va avea loc o expoziție interactivă despre istoria apariției mass-media în București.

Joi, 6 octombrie, este programată  conferința „Școlile viitorului”, a cărei temă propune un dialog despre experiențe și inițiative românești și suedeze referitoare la design, tehnologie, educație STEAM și antreprenoriat. Invitatul special al acesteia este Johan Wend, antreprenorul social al anului în Suedia, care va vorbi despre Mattecentrum și Kodcentrum, rețele naționale de educație gratuită.

În perioada 14-16 octombrie se organizează în cadrul festivalului Creative „Building Blocks” un mic atelier de construcții mari din lemn realizat într-o coproducție româno – suedeză cu Zeppelin, Fargfabriken, Eematico, Nod Makerspace, Școala 134 și Teach for Romania.

Marți, 18 octombrie, va avea loc „Expoziția H20” în cadrul căreia birourile suedeze de arhitectură Kjellgren Kaminsky Architecture, Kjellander Sjöberg, Notedesignstudio și altele,  propun o discuție despre sustenabilitate, identitate și estetică în arhitectura suedeză contemporană, o arhitectură ce se confruntă cu apa în toate formele ei, de la gheață și zăpadă la ploaie, râuri, bălți și nori.

Duminică, 23 octombrie, începând cu ora 18:30, participanții vor avea parte de o seară de filme suedeze.

Programul complet al evenimentului poate fi consultat aici.

Partener principal: ABB

Sponsori: Absolut, H&M, Husqvarna, IKEA

Cu sprijinul: Ecolor, Ericsson, Scania, Securitas, Skanska, Volvo Trucks, Zewa

Colaboratori: Asociația Oricum, Eematico, Expirat @ Halele Carol, Fargfabriken, IDZ, Modulab, Muzeul Național de Artă Contemporană, NOD Makerspace