Luni, 3 octombrie 2016, facultățile Universității din București deschid anul universitar 2016-2017 printr-o serie de ceremonii în cadrul cărora studenții se vor întâlni cu profesorii tutori, cadrele didactice și personalul de suport (secretariat, bibliotecă, administrație) pentru a afla tot ce trebuie să știe, astfel încât să se integreze cât mai ușor în mediul universitar. Prima săptămână a anului universitar va fi marcată prin întâlniri cu bobocii și evenimente cu invitați speciali.

Universitatea din București își așteaptă studenții cu porțile deschise și le urează tuturor mult succes în noul an universitar!

Programul festivităților de deschidere a anului universitar 2016 – 2017 la facultățile Universității din București:

Facultatea de Administrație și Afaceri

Luni, 3 octombrie 2016, ora 17:00, în Aula Magna a Palatului Facultății de Drept (B-dul Mihail Kogălniceanu, nr. 36 – 46).

Facultatea de Chimie

Luni, 3 octombrie 2016, ora 14:00, în Amfiteatrul  Gheorghe Spacu  (R1), (Facultatea de Chimie, B-dul Regina Elisabeta nr. 4 – 12).

Facultatea de Drept

Luni, 3 octombrie 2016, ora 10:30, în Aula Magna a Palatului Facultății de Drept (B-dul Mihail Kogălniceanu, nr. 36 – 46).

La eveniment vor participa: Dna Magistrat Iulia Cristina Tarcea, Președinte I.C.C.J; prof. univ. dr. Romiță Iucu, Rectorul interimar al Universităţii din Bucureşti; conf. univ. dr. Flavius Baias, Decanul Facultății de Drept; conf. univ. dr. Claudiu Paul Buglea, Prodecanul Facultății de Drept.

Facultatea de Filosofie

Luni, 3 octombrie 2016, ora 12:00, în Amfiteatrul Titu Maiorescu (Facultatea de Filosofie, Splaiul Independenței, nr. 204).

Facultatea de Fizică

Luni, 3 octombrie 2016, ora 9:00, în Aula „Horia Hulubei” (Facultatea de Fizică, Str. Atomiștilor, nr. 405).

Facultatea de Geografie

Luni, 3 octombrie 2016, ora 10:00,  în Amfiteatrul S. Mehedinți (Facultatea de Geografie, etajul 3, B-dul Nicolae Bălcescu nr. 1).

Facultatea de Geologie și Geofizică

Luni, 3 octombrie 2016, ora 10:00, în Amfiteatrul „Vasile Lăzărescu” (Facultatea de Geologie și Geofizică, Str. Traian Vuia, nr. 6).

La eveniment vor participa: prof. univ. dr. Emil Constantinescu, fost Președinte al României; Lia Roberts, politician și om de afaceri; Andrew Costin, Președinte Petroleum Club of România.

Facultatea de Istorie

Luni, 3 octombrie 2016, ora 10:30, în Amfiteatrul Iorga (Facultatea de Istorie, Etajul I, B-dul Regina Elisabeta, nr. 4 – 12).

La eveniment vor participa: prof. univ. dr. Florentina Nițu, Decanul Facultății de Istorie și prof. univ. dr. Laurenţiu Leuștean, Prorector Cercetare, Competitivitate Ştiinţifică și Resurse IT;

Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării

Luni, 3 octombrie 2016, ora 11:00, în Amfiteatrul R3 (Facultatea de Chimie, Etajul 3, B-dul Regina Elisabeta, nr. 4 – 12).

Facultatea de Litere

Luni, 3 octombrie 2016, ora 10:00 (Facultatea de Litere, Str. Edgar Quinet, nr. 5 – 7).

Facultatea de Limbi și Literaturi Străine

Luni, 4 octombrie 2016, ora 10:00, în Aula Magna a Palatului Facultății de Drept (B-dul Mihail Kogălniceanu, nr. 36 – 46).

La eveniment vor participa: prof. univ. dr. Romiță Iucu, Rectorul interimar al Universităţii din Bucureşti; prof. univ. dr. Marian Preda, Președintele Senatului Universității din București și prof. univ. dr. Dan Dobre;

Facultatea de Matematică și Informatică

Luni, 3 octombrie 2016, ora 14:00, în Amfiteatrul R3 (Facultatea de Chimie, Etajul 3, B-dul Regina Elisabeta, nr. 4 – 12).

Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației

Luni, 3 octombrie 2016, ora 9:00 (Facultatea de Psihologie și Științele Educației, Șos. Panduri, nr. 90).

La eveniment vor participa: prof. univ. dr. Romiță Iucu, Rector interimar al Universității din București; prof. univ. dr. Lucian Ciolan, Decanul Facultății de Psihologie și Științele Educației; directorii de Departamente, reprezentanților secretariatului și bibliotecii și reprezentanții Asociaţiei Studenţilor la Psihologie și Ştiinţele Educaţiei (ASPSE);

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială

Luni, 3 octombrie 2016, ora 12:00, în Amfiteatrul Ioan Mihăilescu (Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Șos. Panduri, nr. 90).

La eveniment va participa: Președintele Senatului Unviersității din București, prof. univ. dr. Marian Preda.

Facultatea de Științe Politice

Luni, 3 octombrie 2016, ora 15:00, în Aula Magna a Universității din București (B-dul Mihail Kogălniceanu, nr. 36 – 46).

Programul complet al ceremoniilor de deschidere a noului an universitar la facultățile Universității din București, poate fi accesat aici.