Muzeul Național al Țăranului Român organizează luni, 24 octombrie 2016, începând cu ora 18:00, la Clubul Țăranului, dezbaterea „Angoasele vieții universitare interbelice”.

Temele de discuție vor fi inspirate din cele două volume recent apărute la Editura Școala Ardeleană – Eikon, „Alma Mater în derivă. Aspecte alternative ale vieții universitare interbelice”, coordonat de Irina Nastasă-Matei și Zoltán Rostás, și „Educație, politică și propagandă: Studenții români în Germania nazistă” de Irina Nastasă-Matei, precum și pe baza volumului „Arhipelagul Gustian. Contribuții la istoria Școlii Sociologice de la București”, de Sanda Golopenția, și a numărului special consacrat Școlii gustiene în Revista Transilvania, coordonat de Zoltán Rostás și Ionuț Butoi.

Printre invitații speciali la eveniment se vor număra: Ionuț Butoi, sociolog; Paul Cernat, critic literar; Irina Nastasă-Matei, istoric; Bogdan Murgescu, istoric; Rucsandra Pop, etnolog; Ioana Popescu, etnolog; Zoltán Rostás, sociolog; Dumitru Sandu, sociolog; Andrei Florin Sora, istoric; Radu Vancu, poet; Theodora-Eliza Văcărescu, sociolog.

Intrarea este liberă.