Departamentul de Comunicare și Relații Publice al Universității din București deschide o nouă serie de stagii de practică adresate studenților Universității din București pasionați de relații publice, comunicare și publicitate.

În cadrul stagiului, studenții vor avea posibilitatea de a dobândi experienţă practică în domeniul comunicării și relațiilor publice și de a-și dezvolta abilitățile profesionale și personale.

Stagiile vor fi oferite în 5 direcții:

• redactarea de articole, reportaje, interviuri (care vor fi publicate pe platforma InfoUB);
  • monitorizare de presă;
  • organizare de evenimente;
  • grafică pentru materialele promoționale;
  • fotografii și editare de imagine.

Stagiile vor avea durata de 3 luni.

Beneficiile studenților în urma implicării în acest stagiu:

• Program flexibil (stagiul va consta într-un program de lucru stabilit de comun acord între Departamentul de Comunicare și Relații Publice și studentul stagiar);
  • Finalizarea stagiului cu un certificat de activitate ce poate echivala practica la facultate. Certificatul stipulează durata practicii, numărul de ore echivalent, tipurile de activităţi realizate la Departamentul de Comunicare și Relaţii Publice şi va fi semnat de Coordonatorul Departamentului de Comunicare și Relaţii Publice şi de Rectorul Universităţii din Bucureşti;
  • Vizibilitate pe platforma de comunicare online a Universității din București;
  • Posibilitatea de a continua stagiul cu un internship plătit în cadrul departamentului.

Cerinţe pentru studenți:

• Student în anul II, III licenţă / anul I, II master în domeniile comunicare, relații publice, jurnalism sau alte științe socio-umane;
  • Pliere pe cerințele Departamentului;
  • Atitudine deschisă și disponibilitate de timp pentru execuția materialelor/sarcinilor solicitate de Departamentul de Comunicare și Relații Publice.

Studenții interesați de această oportunitate sunt rugați să trimită un CV și o scurtă motivare care să includă direcția de stagiu preferată la adresa contact@pr.unibuc.ro, până la data de 25 noiembrie 2016.

Selecția candidaților se va face în urma unui interviu la Departamentul de Comunicare și Relații Publice.