Vineri, 4 noiembrie 2016, Secțiunea de Științe Umaniste a ICUB (Institutul de Cercetare al Universității din București) organizează o primă întâlnire din seria de workshop-uri pe tema The grant proposal: from research design to writing strategies. Seminarul va avea loc începând cu ora 12:00, în Sala Stoicescu a Universității din București (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46).

Această serie de workshop-uri se adresează în primul rând cercetătorilor din stagiile timpurii ale carierei (în mod tipic până la 5 ani de la finalizarea doctoratului) și are drept scop să îi familiarizeze cu particularitățile procesului de aplicație pentru diferite tipuri de granturi de cercetare, să ofere sfaturi pentru proiectarea mai eficientă a cercetării și ulterior, să discute particularitățile scrierii academice în limba engleză.