Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, începând cu ora 09:00, Caravana Editurii Universității din București  se va afla la Facultatea de Litere, (str. Edgar Quinet, nr. 5-7, etajul I), alăturându-se astfel, în cea de a doua zi, Colocviului Internaţional în Studii Culturale şi Ştiinţele Comunicării, care are ca temă în acest an Teritorii, Graniţe, Comunităţi. Reconfigurări identitare într-o lume (dis)continuă / Places, Boundaries, Communities. Mapping Identities in a (Dis)connected World / Territoires, Frontières, Communautés. Reconfigurations identitaires dans un monde (dis)continu. La eveniment vor lua parte peste 200 de cercetători şi cadre didactice din mai multe centre universitare din Europa şi Asia.

Caravana Editurii Universității din București va aduce cărţi din sfera studiilor literare şi culturale, a ştiinţelor comunicării, a ştiinţelor informării şi documentării.

O atenţie specială va fi acordată noilor apariţii, Călători şi călătorii. A privi, a descoperi (volumele I şi II, coordonate de lect. univ. dr. Cristina Bogdan şi lect. univ. dr. Silvia Marin Barutcieff) şi Călătoria cărţii. Itinerar prin lumea informaţiei (coord. şt. Cristina Popescu, coord. resp. Gabriela Jurubiţă, red. resp. Simona Fortin), lansate în cadrul colocviului).