Luni, 21 noiembrie 2016, Secțiunea de Științe Umaniste a ICUB (Institutul de Cercetare al Universității din București) organizează o prelegere cu tema Media and government investigation in democracies: How toxic truths subvert them, care va fi prezentată de Lee Basham (South Texas College). Evenimentul va avea loc începând cu ora 18:00, în sala de seminarii a IHR – ICUB (str. Dimitrie Brândza, nr. 1).

Prelegerea va aborda tema epistemologiei teoriei conspirației și natura problematică a încrederii în media mainstream și investigația guvernamentală, în mod special problema „adevărurilor toxice”.

Lee Basham este Profesor Asociat în Departamentul de Filosofie la Colegiul South Texas, Universitatea din Texas, Rio Grande Valley. El este autorul cărților “Living with the conspiracy” (2001), “Global malevolent conspiracy” (2003), “Conspiracy theory and rationality” (2011), and the forthcoming papers “Joining the conspiracy” and “Conspiracy theory phobia” (co-autor cu Juha Räikkä). El și Matthew R. X. Dentith sunt de asemenea autorii a două lucrări “Bad thinkers? Don’t be so gullible” (2015) și “Social Science’s Conspiracy-Theory Panic: Now They Want to Cure Everyone” (2016).

Participarea la această prelegere poate fi confirmată la adresa de email: humanities@icub.unibuc.ro (locurile sunt limitate).

Mai multe detalii despre prelegerea cu tema Media and government investigation in democracies: How toxic truths subvert them pot fi consultate aici.