,,Cafeneaua critică” organizează  miercuri, 16 noiembrie 2016, o întâlnire cu Maria Manolescu și Romelo Pervolovici, între orele 19:00-21:30, la Club A (Str. Blănari, nr. 14, între Universitate şi Piaţa Unirii, vizavi de Sfîntul Gheorghe). Gazda evenimentului este Ion Bogdan Lefter.

Grupul 2META, compus din Maria Manolescu şi Romelo Pervolovici, se află la un moment de bilanţ (provizoriu!): cei doi au împlinit în 2016… 120 de ani (60 + 60!) şi au editat un masiv album retrospectiv (în două volume). Având excepţionale contribuţii la evoluţia artelor vizuale româneşti din ultimele decenii, Maria Manolescu şi Romelo Pervolovici pregătesc, de asemenea, un amplu proiect la Muzeul Naţional de Artă Contemporană, în 2017, şi alte expuneri complementare în 2017-2018, pentru a marca împlinirea a 20 de ani de activitate a grupului, fondat în 1998. La ,,Cafeneaua critică”, cei 2 META vor vorbi pe larg despre carierele lor şi despre cariera lor comună.

,,Cafeneaua critică” este un proiect de dezbateri culturale pe teme de actualitate. Prima serie s-a desfăşurat în anii 1990, la Cafeneaua Facultăţii de Litere a Universităţii din Bucureşti. Seria a doua a debutat în noiembrie 2008 la Clubul TSC şi a continuat la Clubul A, la Club Control şi, din toamna lui 2011, din nou la Club A. În stagiunea 2016-2017 întâlnirile ,,Cafenelei critice” au loc miercurea seara.

Invitaţii „stagiunii” 2016-2017 şi participanţii la discuţii: Raluca Ciută, Roxana Bedrule, Andra Stoica (ArCuB), Svetlana Cârstean, Teodor Frolu (membri Curatorium Bucureşti 2021), Trevor Davis (consultant internaţional Bucureşti 2021) şi Claude Karnoouh, Radu Pitiş (despre Bucureşti 2021. Oraşul in–vizibil, proiect participant la competiţia pentru desemnarea Capitalei Culturale Europene 2021) (ediţia a 195-a); Alexa Visarion şi Vlad A. Arghir, Ştefan Firică, Mircea Florian, Mircea M. Ionescu, Alina-Gabriela Mihalache, Horea Murgu (despre FNT 2016; invitat special: Alexa Visarion) (ediţia a 196-a); Mihai Moraru şi Mircea Anghelescu, Iulian Băicuş, Cristina Bogdan, Nicolae Constantinescu, Cristina Dima, Adriana Iancu, Olga Jora, Nicolae Mecu, Cristian Moroianu, Oana Tinca (Mihai Moraru – 70) (ediţia a 197-a).