Între 16 şi 20 noiembrie 2016, Caravana EUB va participa la Târgul Internaţional GAUDEAMUS – Carte de învăţătură, unde Editura Universităţii din Bucureşti se va afla, alături de partenerii de la Presa Universitară Clujeană, Editura Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi şi Editura Universităţii de Vest din Timişoara, în Consorţiul Universitaria, Pavilion Central, parter, stand 23. Universitatea din Bucureşti este o dată în plus implicată în prestigiul acestei manifestări prin faptul că preşedintele de onoare al târgului este prof. univ. dr. Liviu Papadima, prorector comunicare instituțională și relații internaționale.

Caravana EUB promovează, în cadrul târgului, cele mai noi apariţii şi colecţii EUB, printr-o serie de lansări de carte (toate, la standul Consorţiului Universitaria):

Miercuri, 16 noiembrie 2016, ora 16:00, Cosmologie filosofică – texte fundamentale, vol. 1: Renaşterea şi modernitatea timpurie (ed. general Dana Jalobeanu, ed. de volum Dana Jalobeanu, Doina-Cristina Rusu). Vor lua cuvântul prof. Mircea Rusu (Facultatea de Fizică), prof. Vlad Alexandrescu (Facultatea de Litere), precum şi editorii volumului, autorii şi colaboratorii proiectului.

Joi, 17 noiembrie 2016, ora 14:00 – triplă lansare de carte, eveniment denumit Filologia clasică – arc peste timp: lansarea primelor două volume Nova Studia Classica, Nova Series (ed. Liviu Franga, Raluca Grigoriu), vol. 1 Idei şi zei şi vol. 2 Constantin I. Balmuş. Biobibliografie, precum şi a volumului Bartholomaeus Eustachius din San Severino, Libellus de dentibus / Mic tratat despre dinţi (ediţie bilingvă de Ana-Cristina Halichias în colaborare cu Oana-Cella Andrei). Invitaţi: prof. univ. dr. Liviu Franga; personal Biblioteca Centrală Universitară (director general conf. univ. dr. Mireille Rădoi;  dr. Silvia Tomescu; Carmen Goaţă; Dana Stoica); prof. univ. dr. Ana-Cristina Halichias; conf. univ. dr. Oana-Cella Andrei.

Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, ora 12:30 – Charles I and the Romanian two-party system (1866-1914). History seen through political science lenses (Cosmin-Ştefan Dogaru). Vor lua cuvântul prof. univ. dr. Laurenţiu Vlad (Universitatea din Bucureşti), secretar de stat în Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, prof. univ. dr. habil. Sorin Liviu Damean (Universitatea din Craiova), precum şi autorul volumului.

De asemenea, sâmbătă, 19 noiembrie 2016, ora 17:00 – va avea loc o lansare-surpriză la care vor lua cuvântul, printre alţi invitaţi, Petre Roman, Andrei Marga, Ionuţ Vulpescu.