Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universității din București, prin Departamentul de Psihologie, organizează în perioada 13-15 martie 2017 a treia ediţie a evenimentului ,,Săptămâna de Conștientizare a Creierului” (SCC). Organizatorii evenimentului sunt lect. univ. dr. Ioana Podina și lect. univ. dr. Raluca Tomşa, cadre didactice la Facultatea de Psihologie și Științele Educației.

,,Săptămâna de Conștientizare a Creierului” este o campanie la nivel internaţional de informare asupra progreselor din domeniul neuroştiinţelor. Această campanie este dedicată tuturor persoanelor interesate de cercetările despre creier, gândire şi comportament.

Evenimentul își propune să răspundă la următoarele curiozităţi:

• Este durerea o reacţie normală sau patologică?
  • Care sunt limitările modelului computaţional al minţii?
  • Cum se manifestă impactul ritmului circadian asupra creierului şi sistemului imunitar?
  • Cum funcţionează mintea actorului?

Programul celei de-a treia ediții a Săptămânii de Conștientizare a Creierului poate fi consultat aici.

Înscrierile pentru prelegerile din cadrul evenimentului se pot face prin completarea unui formular disponibil aici.

Participarea la activităţile din cadrul evenimentului este gratuită.

Mai multe detalii despre cea de-a treia ediție a Săptămânii de Conștientizare a Creierului, organizată de Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, pot fi consultate pe pagina de Facebook dedicată evenimentului.