Secția de Științe Geonomice a Academiei Române și Comitetul Național al Geologilor din România organizează vineri, 24 februarie 2017, o nouă prelegere din cadrul Conferințelor de Geologie și Geofizică. Evenimentul va avea loc la sediul Facultății de Geologie (Bd. N. Bălcescu, nr. 1), parter, amfiteatrul L. Mrazec, începând cu ora 12:00.

În cadrul conferinței, dr. Tudor Berza, membru corespondent al Academiei Române (Secția de Științe Geonomice) va prezenta tema ,,Magmatismul Cretacic superior din Carpați – petrologie și metalogenie”.

Dr. Gavril Săbău, membru al Institutului Geologic al României (Departamentului de Instalații de Interes General) va prezenta tema ,,Reconsiderări temporale în unități de soclu din România -consecințe geotectonice”.