Departamentul de Engleză al Facultății de Limbi și Literaturi Străine organizează o serie de cursuri de lingvistică în cadrul proiectului Lia, coordonat de dr. Carmen Dobrovie Sorin și dr. Ion Giurgea.

Cursurile de sintaxă avansată, susținute de profesorii Susanne Wurmbrand (University of Connecticut) și Patricia Cabredo Hofherr (Paris 8), în perioada 31 martie și 1 aprilie 2017, vor avea loc la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine a Universității din București, în Sala de Consiliu, (Str. Pitar Moș, nr. 7-13).

Programul cursurilor va fi următorul:

Vineri, 31 martie 2017, și sâmbătă, 1 aprilie 2017, în intervalul orar 10:00-13:15, profesoara Patricia Cabredo Hofherr va susține două cursuri cu tema Impersonal Constructions.

În aceeași perioadă, vor avea loc cursurile prezentate de Susanne Wurmbrand, în intervalul orar 14:45-18:00. Tema cursurilor susținute de Susanne Wurmbrand este The Implcational Hierarchy of Complementation.