În perioada  martie – mai 2017, Universitatea din București îi invită la Zilele Porților Deschise pe toți liceenii care se pregătesc pentru admiterea la facultate.

În cadrul evenimentului, elevii vor avea ocazia de a se informa cu privire la oferta educațională a facultăților Universității din București pentru anul 2017 – 2018. Le vor răspunde întrebărilor profesorii și consilierii prezenți în cadrul evenimentelor.

Pentru a oferi liceenilor o imagine completă asupra vieții de student a Universității din București, facultățile organizează prezentări ale programelor de licență și master pentru diversele specializări, cursuri deschise, vizite ghidate în sălile de curs, în sălile de lectură și în laboratoarele facultăților, discuţii cu cadrele didactice, studenţii și masteranzii facultăților, expoziții, conferințe și ateliere pe diferite tematici.

În pararel, specialiștii Departamentului de Consiliere și Orientare pentru Carieră al Universității din București vor organiza întâlniri cu elevii de liceu. Astfel, în perioada martie – aprilie 2017, în cadrul întâlnirilor realizate în sala de Protocol, cantina M. Kogălniceanu, a Facultății de Drept (Bd. M. Kogălniceanu, nr. 36-46, direcții de orientare pot fi accesate aici), consilierii în carieră vor încerca să vină în sprjinul elevilor cu informații care să îi ajute în alegerea programelor de studii.

Revenind la programul Zilelor Porților Deschise, precizăm că elevii de liceu au acces liber la toate activitățile organizate de facultăți. Astfel, prima care deschide seria întâlnirilor este Facultatea de Fizică care organizează evenimente în perioada: 10 martie – 2 iunie 2017, în intervalul orar 10:00 – 14:00; mai multe informații pot fi accesate aici.

Următoarele facultăți care îi așteaptă pe elevi, începând cu data de 23 martie 2017, sunt Facultatea de Geografie și Facultatea de Matematică și Informatică, mai multe informații pot fi accesate aici, aici și aici.

Mai jos găsiți programul complet al facultăților Universității din București pentru Zilele Porților Deschise:

Facultatea de Chimie: 27 – 31 martie 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici și aici.

Facultatea de Psihologie și Științele Educației: 27 – 31 martie 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici și aici.

Facultatea de Teologie Romano – Catolică: 28 martie 2017, între orele 09:00-18:00. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării: 1 – 14 aprilie 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Facultatea de Drept: 3 – 7 aprilie 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Facultatea de Filozofie: 3 – 7 aprilie 2017 și 08-12 mai 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Facultatea de Litere: 3 – 5 aprilie 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială: 3 – 7 aprilie 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Facultatea de Teologie Baptistă: 3 – 8 aprilie 2017.

Facultatea de Administrație și Afaceri: 4 – 6 aprilie 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Facultatea de Biologie: 5 – 7 aprilie 2017.

Facultatea de Geologie și Geofizică: 10 – 14 aprilie 2017.

Facultatea de Istorie: 24 – 28 aprilie 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Facultatea de Limbi și Literaturi Străine: 2 – 6 mai 2017.

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”: 11 mai 2017.

Facultatea de Științe Politice: 22 – 28 mai 2017. Mai multe informații pot fi accesate aici.

Informații complete despre sediile facultăților Universității din București pot fi accesate aici.

Detalii despre admiterea la facultățile Universității din București pot fi găsite pe site-ul http://admitere.unibuc.ro/.