Facultatea de Litere a Universității din București organizează, în perioada 3-5 aprilie 2017, Zilele Porţilor Deschise, în sediul său din strada Edgar Quinet, nr. 5-7. Cu această ocazie, sunt invitați toți cei interesați (elevi, liceeni, profesori) să participe la evenimentele dedicate promovării programelor de studii ale facultăţii, care cuprind:

1. cursuri deschise (în conformitate cu lista de aici);
  2. vizite ghidate în Sala de Lectură a Bibliotecii Facultăţii de Litere (filială a Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”);

Vizitele vor avea loc luni, marți, miercuri, în intervalul 10:30-12:00. Coordonator al vizitelor ghidate este asist. univ. dr. Gabriela Jurubiță (Departamentul de Științe ale Comunicării).

1. discuţii cu studenţii, masteranzii și profesorii facultăţii despre viața de student în Facultatea de Litere;

Discuțiile sunt programate luni, marți, miercuri, în intervalul 10:00-17:00, la standurile diverselor programe de studii, organizate în Holul de Marmură al Facultății de Litere (str. Edgar Quinet, nr. 5-7).

1. conferințe cu invitați de marcă ai lumii culturale românești.

Miercuri, 5 aprilie 2017, de la ora 18:00, în amfiteatrul Bălcescu (etaj 1), va avea loc conferința Valorile noastre (moderator: Prof. univ. dr. Eugen Negrici).

Invitate: Prof. univ. dr. Ioana Pârvulescu și Prof. univ. dr. Doina Ruști (vor fi prezentate, cu această ocazie, romanele recent apărute, Inocenții, Humanitas, 2016, și Mâța Vinerii, Polirom, 2017).

Miercuri, 5 aprilie 2017, începând cu ora 14:00, în Sala Cezar Tabarcea – Adela Rogojinaru (etaj 1), va avea loc conferința Pe urmele unui globe-trotter român necunoscut: Nae Vrăbiescu și călătoriile sale (în cadrul cursului O istorie culturală a călătoriei, CRP, anul I).

Invitat: CS III Nicolae Mihai (Institutul de Cercetări Socio-Umane „C.S. Nicolăescu-Plopșor” al Academiei Române). Moderator: Lector univ. dr. Silvia Barutcieff (Departamentul de Științe ale Comunicării).