Asociația Italiană de Frazeologie și Paremiologie PHRASIS, în colaborare cu Facultatea de Limbi și Literaturi Străine și Centrul de Lingvistică Cognitivă al Universității din București, organizează a IV-a ediție a Congresului Internațional de Frazeologie și Paremiologie PHRASIS. Conferința va avea loc la București în perioada 27-29 septembrie 2017.

Congresul Asociației de Frazeologie și Paremiologie PHRASIS îşi propune să analizeze stadiul cercetărilor în frazeologie şi paremiologie, precum şi dezvoltarea noilor tendințe privitoare la cele două discipline. Obiectivul este acela de a aprofunda cercetările de frazeologie şi paremiologie, privite nu doar ca domenii de cercetare independente, ci şi ca puncte de plecare pentru studii interdisciplinare şi interculturale.

O sesiune specială de comunicări va fi dedicată ilustrului lingvist roman Eugeniu Coșeriu (1921-2002), la cincisprezece ani de la dispariția sa.

Câteva dintre liniile tematice care vor fi aprofundate pe parcursul lucrărilor congresului sunt:

• Chestiuni teoretice generale de frazeologie şi paremiologie
  • Frazeologie, paremiologie contrastivă şi traducere
  • Frazeologie, paremiologie contrastivă şi motivație retorică, culturală şi cognitivă
  • Frazeologie, paremiologie şi variație diacronică
  • Frazeologie, paremiologie şi variație sincronică
  • Frazeo-paremiologie şi analiză de corpora
  • Frazeografie şi paremiografie
  • Frazeologie, paremiologie şi didactică/achiziția limbilor.

Comunicările sau posterele vor putea fi prezentate într-una dintre următoarele limbi: italiană, spaniolă, franceză, română, portugheză, engleză sau germană.

Toți cei interesați să participe la lucrările congresului pot să completeze și să trimită până pe data de 20 aprilie 2017 formularul de participare disponibil pe pagina web a asociației PHRASIS (www.phrasis.it), în care se vor menționa următoarele:

• Prenumele și numele autorului
  • Universitatea sau structura în care este încadrat autorul
  • Titlul comunicării sau al posterului
  • Linia tematică
  • Rezumat (maximum 2000 de caractere fără spații)
  • Cuvinte cheie (3-5 cuvinte)
  • Bibliografie
  • Curriculum Vitae (maximum 1000 de caractere)

Comitetul științific va comunica acceptarea sau respingerea propunerilor primite până pe data de 30 aprilie 2017.
Informații suplimentare pot fi obținute de la adresa de contact a congresului phrasis2017.bucarest@gmail.com.
Textele comunicărilor și ale posterelor prezentate vor fi evaluate de comitetul științific în vederea publicării. O selecție va fi publicată în Revista Asociației PHRASIS.
Mai multe informații despre Congresul Internațional al Asociației PHRASIS pot fi consultate aici.