Asociația Studenților Chimiști, grupul Chimie_UB Alumni din Facultatea de Chimie a Universității din București și Societatea de Chimie din România, în colaborare cu Asociația GOPS și Organizația pentru Interzicerea Armelor Chimice, au organizat marți, 4 aprilie 2017, cea de a 6-a întâlnire Alumni-Studenți, desfășurată în cadrul proiectului Chimiști și Cariere.

La eveniment a participat chimistul Bogdan Tudora, inspector superior, Agenția Națională de Administrare Fiscală – Direcția Generală a Vămilor – Laboratorul Vamal Central, care a prezentat următoarele teme:  ,,De ce Chimie?”, ,,Importanța chimiei în domeniul vamal”, și ”Chemical Safety & Security”.

Biochimista Emilia Floroiu, consilier la Ministerul Afacerilor Externe, Departamentul pentru controlul exporturilor – ANCEX, a prezentat prelegerea intitulată ,,Introducere in domeniul armelor chimice si a precursorilor.”

Asociația GOPS și  Organizația pentru Interzicerea Armelor Chimice și-au adus contribuția la creșterea siguranței și securității în laboratoarele de chimie, prin donarea de ochelari de protecție și mănuși care vor fi utilizate de către studenții Facultății de Chimie din Universitatea din București.