Biroul din București al German Marshall Fund al Statelor Unite oferă două poziții de internship pentru o perioadă de 6 luni, din 15 mai până pe 15 decembrie 2017. Internship-ul este part-time.

German Marshall Fund (GMF) întărește cooperarea transatlantică în privința oportunităților și provocărilor regionale, naționale și globale, în spiritul Planului Marshall. Biroul din București este sediul pentru Black Sea Trust for Regional Cooperation (BST).

De ce să aplicați

Internshipul reprezintă o oportunitate de a învăța mai multe despre Regiunea Mării Negre, despre chestiuni de politică globală actuale, activitățile interioare ale unui organizații internaționale non-profit, și de a dobândi experiență despre ce este obținerea de granturi.

În mod suplimentar, programul facilitează interacțiunea și dialogul cu experți, oficiali și cercetători din domeniile relațiilor internaționale, securitate și politică prin evenimente politice și conferințe la care internii ajută la organizare și la care participă.

Calificări și cerințe

Candidatul ideal ar trebui să satisfacă următoarele cerințe minime:

• pregătire academică în științe politice (afaceri internaționale, studii europene, studii de securitate etc.) sau relații economice internaționale; studenții înscriși la comunicare, sociologie, drept sau jurnalism pot aplica pentru această poziție cu condiția să demonstreze interesul de a lucra pentru o organizație non-profit internațională. Toți aplicanții trebuie să fie înscriși într-un program de licență sau de master.
  • fluența în limba engleză, rusă este un avantaj;
  • interes față procesele de construire ale democrației;
  • flexibilitate la sarcini multiple, orientați spre detaliu, abilitatea de a lucra sub presiune și de a lucra independent;
  • bune abilități organizaționale;
  • cunoașterea Microsoft Office;
  • abilități interpersonale și abilitatea de a lucra într-un mediu multicultural.

Responsabilități:

• să realizeze revista presei zilnic și briefinguri săptămânale pentru chestiuni de relevanță și interes pentru părțile interesate GMF și BST,
  • să realizeze cercetări pe chestiuni de interes pentru GMF și BST;
  • să asiste la activitățile de acordare de granturi;
  • să ajute la menținerea bazei de date de contacte a biroului din București;
  • să asiste la organizarea Bucharest Forum și a altor evenimente;
  • să ofere suport administrativ.

Cum să aplicați

CV-ul și o scrisoare de intenție pot fi trimise în limba engleză până pe 21 aprilie 2017 la Mihnea Florea mmflorea@gmfus.org.

Interviurile vor fi programate între 2-5 mai la sediul Biroului din București GMF.

Mai multe detalii despre pozițiile de internship pot fi consultate pe pagina de facebook a Biroului din București al German Marshall Fund.