Corul Pro Arte al Universității din București se reunește în această duminică, 2 iulie 2017, pentru a marca 40 de ani de la reînființare, aducând pe aceeași scenă mai multe generații de studenți care au activat în cadrul corului de-a lungul timpului.

Evenimentul va avea loc sub conducerea dirijoarei Ligia Balica Vascan la Palatul Facultății de Drept a Universității din București, în Aula Magna (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46), începând cu ora 18:30.

Corul Universității din București a fost fondat în anul 1949 de către maestrul Marin Constantin, primind numele de Pro Arte la concertul aniversării a 30 de ani de la momentul înființării. În anul 1976, corul a fost reînființat, cu ocazia primei ediții a Festivalului Artei și Creației Studențești ,,Cântarea României”, de către Ligia Balica, studentă la Conservatorul ,,Ciprian Porumbescu”.

Corul Pro Arte, împreună cu Orchestra Profesorilor de Muzică din București ,,Musica Mundi”, a susținut o sesiune permanentă de concerte la Ateneul Român, Sala Radio, Conservatorul de Muzică ,,Ciprian Porumbescu”, Muzeul de Artă din București, precum și în alte orașe din țară (Sibiu, Iași, Piatra Neamț, Cluj, Sinaia).

De-a lungul timpului, Corul Pro Arte al Universității din București a fost distins cu premiul I atât la concursuri internaționale (Concursul Internațional ,,George Dima”, 1990, și Concursul și Festivalul Internațional de Folclor de la Quintin-Franța, 1993), cât și la concursuri naționale (,,Ciprian Porumbescu”, 1981), (,,Ion Vidu”, 1984),  (,,D. G. Kiriac”, 1984), (,,Iosif Velceanu”, 1984). Mai mult, Corul Universității din București a fost distins cu Premiul Uniunii Compozitorilor din România pentru promovarea muzicii românești în anul 1984 și 1989, dar și cu premiul I pe țară la edițiile Festivalului Artei și Creației Studențești ,,Cântarea României” în anii 1977, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987 și 1989.