Facultatea de Matematică și Informatică, Institutul de Cercetare al Universității din București și Centrul de Tehnologii ale Limbajului (Universitatea din București) organizează, în perioada 19-20 iunie 2017, conferința Recent Advances in Artificial Intelligence – RAAI 2017. Evenimentul va avea loc la sediul Facultății de Matematică și Informatică a Universității din București, în Amfiteatrul Stoilow (str. Academiei, nr. 14, etajul I).

La conferință vor participa în calitate de invited speakers Cornelia Caragea (University of North Texas), Adrian-Gabriel Chifu (Aix-Marseille Université), Mihai Cucuringu (Oxford University), Marius Leordeanu (Institutul de Matematică al Academiei Române), Viviana Năstase (Heidelberg University), Constantin Orașan (University of Wolverhampton), Victor Prisăcariu (Oxford University), și Robert West (École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Swizerland).

Printre domeniile de interes ale conferinței se numără procesarea limbajului natural (natural language processing), învățarea automată (machine learning), vederea artificială (computer vision), știința procesării datelor (data science), regăsirea informației (information retrieval).

Comitetul științific și de organizare al conferinței este alcătuit din Liviu P. Dinu (președinte), Florentina Hristea (președinte), Marius Popescu, Bogdan Alexe, Radu Ionescu, Sergiu Nisioi și Oana Peiu. Toți membrii comitetului științific și de organizare sunt afiliați Universității din București.

Sponsorul evenimentului este Bitdefender.

Mai multe detalii despre conferința Recent Advances in Artificial Intelligence – RAAI 2017 pot fi consultate pe site-ul oficial al evenimentului, aici.