Joi, 15 iunie 2017, va avea loc o nouă ediție a Cafenelei critice dedicată galei de premiere şi finalului de stagiune. Evenimentul va avea loc la Club A (str. Blănari, nr. 14, între Universitate şi Piaţa Unirii, vizavi de Sfântul Gheorghe), între orele 19:00-21:30. Gazda evenimentului este Ion Bogdan Lefter.

Înaintea vacanţei de vară, la final de ,,stagiune”, Cafeneaua critică propune o nouă Gală în cadrul căreia vor fi acordate Premiile Cafenelei critice pentru perioada octombrie 2016-iunie 2017, a patra ediţie a acestor premii.

Cafeneaua critică este un proiect de dezbateri culturale pe teme de actualitate. Prima serie s-a desfăşurat în anii 1990, la Cafeneaua Facultăţii de Litere a Universităţii din Bucureşti. Seria a doua a debutat în noiembrie 2008.