Secțiunea de Științe Sociale a Institutului de Cercetare al Universității din București (SSS-ICUB) organizează luni, 3 iulie 2017, evenimentul ”US Grand Strategy toward Europe in the Age of Trump: A Debate” . Întâlnirea va avea loc la Sala de consiliu a Facultății de Sociologie și Asistență Socială (sediul Cișmigiu, Bd. Schitu Măgureanu, nr. 9), începând cu ora 14:00.

Conferința va trata problematica relației dintre America și Europa în contextul președinției Trump, punând accentul pe angajamentele militare și viitorul alianţei transatlantice, factorii care ar putea-o preserva sau, dimpotrivă, distruge. Evenimentul va fi moderat de către prof. univ. dr. Marian Zulean, coordonator al Secțiunii de Științe Sociale, ICUB.

În cadrul conferinței, vor lua cuvântul Christopher Layne, University Distinguished Professor of International Affairs și Robert M. Gates Chair in National Security la Bush School of Government and Public Service, și Gabriela Marin Thornton, profesor asociat la Bush School of Government and Public Service, Texas A&M University (USA). Domeniile de interes ale lui Christopher Layne sunt relațiile internaționale, politică externă a SUA și grand strategy. Următorul său volum ”After the Fall: International Politics, US Grand Strategy, the End of the Pax Americana”, urmează să fie publicat la Yale University Press. Domeniile de interes ale Gabrielei Marin Thornton sunt relațiile internaționale și securitatea europeană. Utimul său articol, “Lean Forward and Pull Back Options for US Grand Strategy”, a fost publicat în cadrul Oxford Bibliographies.

„Grand Strategy” reprezintă strategia globală, cu sferă de acţiune la nivel macrosocial, cel mai înalt nivel strategic, care cuplează toate eforturile şi resursele unei naţiuni pentru realizarea siguranţei cetăţenilor săi. La noi se foloseşte fie traducerea termenului ca „mare strategie”, fie cea de „strategie globală” sau, pur şi simplu, folosind termenul din engleză: „grand strategy”. Mai multe detalii despre strategia de securitate națională pot fi consultate într-un interviu acordat de către prof. univ. dr. Marian Zulean, publicației LaPunkt, disponibil aici.

Mai multe detalii despre US Grand Strategy toward Europe in the Age of Trump: A Debate pot fi consultate aici.