În perioada 7-8 iulie 2017 va avea loc cea de-a 19-a ediție a conferinței internaționale DiscourseNet cu tema Discourse, Knowledge and Practice in Society, care va reuni peste 70 de specialiști din Marea Britanie, Austria, Japonia, Germania, Rusia, USA, Spania, Sebia, China, Franța și România.

Evenimentul este organizat de Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării a Universității din București, în colaborare cu Rețeaua de Cercetare Discourse Net, și va avea loc la sediul Facultății de Drept (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46), în ambele zile, în intervalul orar 08:30-20:30.

Conferința va cuprinde nouă secțiuni, în cadrul cărora se vor aborda tematici referitoare la media, televiziune si societate, practici discursive și etnografie, discurs instituțional și educațional, reflexivitate și cunoaștere în studiile despre discurs, discurs politic și societate, practici discursive în medicină, media, presă și societate, identitate, politică și putere în studiile despre discurs, discursul mediatic și stereotipuri de gen.

Prezentările participanților vor oferi perspective diverse asupra diferitelor tipuri de discurs, de la cel mediatic, educațional sau politic până la practici discursive din domeniul medical sau cinematografic.

Evenimentul va fi deschis de inițiatorul rețelei Discourse Net, prof. Johannes Angermuller (University of Warwick, EHESS Paris).

Invitatul de onoare al conferinței este prof. Norman Fairclough (University of Lancaster), care va conduce primul panel, Whither CDA? Rethinking the objectives and research agenda of critical analysis of discourse in a time of political-economic change, vineri, 7 iulie 2017, în intervalul orar 11:00-13:00. Cel de-al doilea panel, Political Economy and Political Discourse, organizat în acceași zi, între orele 14:00-15:30, va fi condus de prof. Jens Maeße (University of Giessen).

La eveniment va participa, de asemenea, în calitate de keynote speaker prof. Isabela Fairclough (University of Central Lancashire) care va susține prezentarea cu titlul What is ‘framing’ and how does it work? A new approach.

Programul complet al evenimentului, precum și mai multe informați despre conferința ”DiscourseNet 19 – Discourse, Knowledge and Practice in Society” pot fi consultate aici și aici.