Profesori, cercetători și specialiști de prestigiu internațional se reunesc la finalul acestei săptămâni în cadrul conferinței internaționale ”Theories of Divination in Late Antiquity and Bizantium.”. Conferința va avea loc vineri și sâmbătă, 17 și 18 noiembrie 2017, fiind găzduită de Facultatea de Limbi și Literaturi Străine a Universității din București (str. Pitar Moş, nr. 7-13).

Timp de două zile, participanții vor putea asista la prezentări  susținute de specialiști precum Philippe Hoffmann (École Pratique des Hautes Études, Paris), Luc Brisson (Centre national de la recherche scientifique, Paris, Emeritus), Aude Busine (Universitatea din Bruxelles, FNRS), Francesco Massa (Universitatea din Geneva), Béatrice Bakhouche (Universitatea din Montpellier), Andrei Timotin (IESEE, Academia Română), Marilena Vlad (Institutul de Filosofie Alexandru Dragomir, Bucureşti), Victor Gysembergh (Freie Universität, Berlin), Paul Magdalino (University of St. Andrews, Emeritus), Adrian Pirtea (Freie Universität, Berlin), Steven Oberhelman (Texas A&M University) și Francesco Monticini (Université de Rome 3/ (École des Hautes Études en Sciences Sociales, Paris).

Conferința internațională este organizată de Institutul de Filosofie Alexandru Dragomir, în parteneriat cu Programul de Studii Religioase – Texte şi Tradiţii din cadrul Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine a Universității din București.

Evenimentul este organizat în cadrul proiectului ,,Teorii ale divinației în Antichitatea târzie și Bizanțul timpuriu (secolele al II-lea – al VII-lea)” (PN-III-P4-ID-PCE-2016-0712).

Informații suplimentare despre programul conferinţei internaţionale ”Theories of Divination in Late Antiquity and Bizantium” pot fi consultate aici.