Universitatea din București organizează miercuri, 6  decembrie 2017, o sesiune comemorativă dedicată matematicianului, omului de cultură și mentorului Nicolae Popescu, Membru al Academiei Române, Creatorul Şcolii româneşti de Algebră modernă şi Teoria numerelor.

Evenimentul in memoriam Profesor Nicolae Popescu, va avea loc de la ora 14:30, în Amfiteatrul ,,I. H. Rădulescu” al Bibliotecii Academiei Române. Întâlnirea încheie ciclul de trei manifestări importante dedicate anul acesta Mentorului Nicolae Popescu, la 80 de ani de la naștere și la șapte ani de la plecarea lui dintre noi.

La sesiunea comemorativă din 6 decembrie 2017 vor prezenta comunicări următorii invitați: Prof. dr. Ioan Tomescu, membru corespondent al Academiei Române, care va conduce lucrările sesiunii, Prof. dr. Lucian Beznea – Directorul Institutului de Matematică ,,Simion Stoilow” al Academiei Române, Conf. dr. Radu Gramatovici – Decanul Facultății de Matematică și Informatică, Universitatea din București, Prof. dr. Doru Ștefănescu – Vicepreședinte al Societății de Științe Matematice din România, Prof. dr. Vasile Brînzănescu, Institutul de Matematică ,,Simion Stoilow” al Academiei Române, Prof. dr. George Georgescu, Universitatea din București, CSI. dr. Cristian Cobeli, Institutul de Matematică ,,Simion Stoilow” al Academiei Române, Prof. dr. Ghiocel Groza, Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti, Dr. Dan Cristian Popescu, Prof. dr. Victor Alexandru, Universitatea din București, Conf. dr. Anca Zlătescu, Universitatea Politehnica din București, Dr. George Anca, Mrd. Octavian Fărcășanu, informatician – Director, Centrul de Calcul, Craiova, Prof. dr. Elena Liliana Popescu, Universitatea din București.

Primul eveniment dedicat profesorului Nicolae Popescu a avut loc pe 29 iunie 2017 în Amfiteatrul ,,Miron Nicolescu”, la Institutul de Matematică ,,Simion Stoilow” al Academiei, organizat în colaborare cu Academia Română și Universitatea din București. Profesorul Nicolae Popescu fost evocat de Acad. Constantin Năstăsescu, Ioan Tomescu, membru corespondent al Academiei Române, Prof. dr. Lucian Beznea – Directorul Institutului de Matematică ,,Simion Stoilow” al Academiei Române și de alți profesori universitari și cercetători  dintre care îi menționăm pe Prof. dr. Ion Armeanu, Prof. dr. Victor Alexandru, Prof. dr. Angel Popescu. Evenimentul a cuprins și comunicări matematice ale unor discipoli ai săi, matematicieni din țară și străinătate (Adrian Ioviță, Adrian Diaconu, Alexandu Zaharescu, Cristian Cobeli, Marian Anton, Mihai Prunescu). Moderator al evenimentului a fost CSI dr. Marian Vâjâitu, cel care a preluat conducerea Seminarului inițiat încă din studenție și condus timp de 50 de ani de mentorul său, Nicolae Popescu, seminar care astăzi se numește Seminarul de Teoria numerelor „Nicolae Popescu”.

Al doilea eveniment, organizat de Secția de Științe Matematice a Academiei Române, în colaborare cu Universitatea din Craiova, Societatea de Științe Matematice din România și Colegiul Național ,,Carol I”, a avut loc la Craiova pe 15 noiembrie 2017 în Sala de festivități a colegiului. Despre profesorul Nicolae Popescu, fost elev al Colegiului Popular “Nicolae Bălcescu”, cum se denumea pe atunci colegiul, au vorbit Prof. univ. dr. Radu Constantinescu, prorectorul Universității din Craiova, Prof. dr. Tudor Zamfirescu, membru de onoare al Academiei Române, Conf. univ. dr. Gabriela Iacobescu, decanul Facultății de Științe din Craiova, prof. dr. Angel Stăiculescu, directorul colegiului, scriitoarea Mihaela Albu și discipoli ai mentorului Nicolae Popescu, astăzi cercetători și profesori universitari, printre care George Georgescu, Angel Popescu, Vicențiu Pașol, Elena Liliana Popescu.

Sesiunea omagială dedicată matematicianului Nicolae Popescu este organizată de Universitatea din Bucureşti, în colaborare cu Academia Română – Secţia de Științe Matematice, Institutul de Matematică ,,Simion Stoilow” al Academiei Române, Facultatea de Matematică și Informatică și Societatea de Științe Matematice din România.