Centrul Regional Francofon de Cercetări Avansate în Științe Sociale (CEREFREA Villa Noël) al Universității din București lansează un apel la candidaturi pentru burse postdoctorale de perfecționare în cadrul CEREFREA și într-o universitate membră AUF din Europa de Vest. Aceste burse sunt destinate cercetătorilor/oarelor din Europa centrală și orientală afiliați/ate universităților membre AUF și au drept scop susținerea cercetărilor în științe umane și sociale precum : anchete de teren, lucru în biblioteci și arhive etc.

Criterii de eligibilitate :

• Candidații/tele trebuie să fie angajați/e în cercetări în științe umaniste și sociale (drept, istorie, științe politice, antropologie, filosofie, sociologie, jurnalism și științele comunicării, noi tehnologii ale informării și comunicării, studii literare și culturale, lingvistică, studii de gen etc.).
  • Proiectele se încadrează în tematicile axelor de cercetare ale CEREFREA.
  • Sunt eligibili cercetătorii/oarele din Europa centrală și orientală
  • Candidații/tele trebuie să aibă mai puțin de 40 de ani la 1 octombrie 2016.

Durata bursei : 3 luni (2 luni la București, 1 lună într-o țară din Europa de Vest).

Perioada: februarie-iunie 2017 (3 luni consecutive).

Suma sprijinului financiar:

• O bursă de: 2.260 RON (aproximativ 500 EUR)/lună pentru cele două luni petrecute la București și 13.560 RON (aproximativ 3000 EUR) pentru luna petrecută în universitatea membră AUF din Europa de Vest aleasă de candidat.
  • Toate cheltuielile de transport și sejur, precum și cheltuielile legate de nevoile de cercetare, vor fi în sarcina postdoctoranzilor/andelor.
  • Cercetătorii/oarele beneficiari/e vor avea posibilitatea de a fi cazați/te gratuit la Villa Noël (în funcție de disponibilitate) sau la Hotelul Academica al Universității din București la tarife preferențiale.

Dosar de candidatură în limba franceză:

• CV și lista publicațiilor de maxim 4 pagini;
  • Copia diplomei de doctorat;
  • Copia cărții de identitate sau a pașaportului;
  • Scrisoare de recomandare din partea coordonatorului de cercetare sub îndrumarea căruia postdoctorandul/a lucrează sau a lucrat;
  • Document justificativ al afilierii la o universitate, instituție sau laborator de cercetare;
  • O prezentare de maxim 10 000 de semne (inclusiv spații și note) care conține problematica și obiectivele proiectului de cercetare, o scurtă bibliografie și planul provizoriu de activitate pentru perioada sejurului, inclusiv instituția gazdă prevăzută pentru ultima lună de sejur. O scrisoare de acceptare va fi cerută dacă bursa este obținută, înainte de semnarea contractului de bursă.

Data limită de candidatură: dosarele vor fi trimise la adresele următoare: simona.necula@villanoel.ro, office@villanoel.ro înainte de 31 octombrie 2016.

Informații suplimentare:

• Dosarele de candidatură incomplete sau care nu corespund descrierii de mai sus nu vor fi analizate.
  • Evaluarea candidaturilor va fi asigurată de un juriu de selecție format din membrii consiliului științific al CEREFREA și rezultatele vor fi publicate pe 2 noiembrie 2016.
  • Titularii/ele burselor vor avea obligația de a:
  • Preda centrului CEREFREA un raport scris la sfârșitul stagiului;
  • prezenta (prezență fizică sau pe Skype) în cadrul unei mese rotunde ce va avea loc la București, la începutul lunii iulie 2017, rezultatele și evaluarea stagiului lor.
  • redacta un articol, înainte de sfârșitul anului 2017, pentru o publicație științifică inclusiv cele ale CEREFREA, cu menționarea cadrului de finanțare;

Postdoctoranzii/dele vor avea posibilitatea de a deveni cercetători asociați CEREFREA.

This work was supported by a grant of the Romanian National Authority for Scientific Research and Innovation, CNCS/CCCDI – UEFISCDI, project number PN-III-P1-1.1-BSO-2016-0006, within PNCDI III.