Departamentul de Geologie al Facultății  de Geologie și Geofizică a Universității din București organizează conferința ,,Proveniența depozitelor clastice cretacic inferioare din Moldavide. O nouă perspectivă asupra ariilor sursă intra- și extrabazinale”. Evenimentul este organizat sub egida Seminariilor Departamentului de Geologie și va avea loc joi, 23 martie 2017, la sediul Facultății de Geologie și Geofizică, Amfiteatrul 2A (Bd. N. Bălcescu, nr. 1), începând cu ora 18:00.

Conferința va fi susținută de conf. univ. dr. Relu-Dumitru Roban, cadru didactic al departamentului Mineralogie din cadrul Facultății de Geologie şi Geofizică. Domeniile de interes ale conf. univ. dr. Relu-Dumitru Roban sunt sedimentologie, petrologia rocilor sedimentare, ihnologie, sisteme depoziționale, modele de facies, stratigrafie secvențială.

Conf. univ. dr. Relu-Dumitru Roban este membru al asociațiilor profesional științifice Association of American Petroleum Geologists (AAPG) și al International Association of Sedimentologists (IAS).