Institutul de Cercetări al Universității din București (ICUB) organizează miercuri, 5 aprilie 2017, dezbaterea cu tema: „Performanța academică în România: probleme, soluții și instrumente de măsurare”. Evenimentul va avea loc în Sala Stoicescu a Palatului Facultății de Drept (Bd. M. Kogălniceanu, nr. 36-46), începând cu ora 18:00.

Programul dezbaterii:

• Gabriel Hâncean (Universitatea din București – Facultatea de Sociologie): ,,Rețele de coautorat în sociologia academică din România, Slovenia și Polonia”
  • Alfred Vespremeanu-Stroe (Universitatea din București – Facultatea de Geografie): ,,Importanța calității publicațiilor în impactul științific al cercetărilor și în evaluarea personalului universitar din România”
  • Alexandru Corlan (Spitalul Universitar de Urgență București): ,,Analiza numărului de doctorate din România”
  • Marian Zulean (Universitatea din București – Facultatea de Administrație și Afaceri): „Academiile – Aici sunt banii dumneavoastră!”
  • Gabriel Vîiu (Universitatea din București – ICUB): ,,Manipularea indicatorilor de evaluare a cercetării științifice prin autocitări”
  • Sorin Cheval (Universitatea din București – ICUB): ,,Standardele minimale CNATDCU pentru Științele Pământului – între contestare și necesitate”

Confirmarea participării la eveniment se poate face până luni, 3 aprilie 2017, printr-un e-mail la adresa oana.peiu@icub.unibuc.ro, care să conțină numele și instituția.