Pentru a veni în întâmpinarea viitorilor candidaţi, programul interdisciplinar de masterat Studii Religioase – Texte şi Tradiţii din cadrul Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine organizează joi, 8 iunie 2017, începând cu ora 18:00 și joi, 22 iunie 2017, începând cu ora 18:00, două sesiuni de pregătire în vederea susţinerii examenului de admitere.

Candidaţii vor primi îndrumări în privinţa pregătirii pentru susţinerea interviului şi prezentarea proiectului de cercetare. De asemenea, candidaţii vor afla mai multe detalii despre profilul şi activitatea programului masteral.

Programul interdisciplinar de Studii Religioase – Texte şi Tradiţii este primul program de masterat din ţară care propune studierea științifică, neconfesională și în afara oricărei dispute polemice a fenomenului religios. Programul are în vedere atât studiul religiilor monoteiste (iudaism, creştinism, islam), cât şi studiul religiilor orientale, dintr-o perspectivă care îmbină abordări venind dinspre istoria religiilor, istoria ideilor, filosofia religiei, filosofia ştiinţei, religie comparată, ştiinţe politice, filologie, hermeneutică etc.

În acelaşi timp, programul rediscută relaţia dintre ştiinţă şi religie, respectiv dintre studiile religioase şi educaţie, din perspectiva reevaluării cunoaşterii în raport cu formarea omului ca miză a disciplinelor umaniste.

Masteratul se adresează, în egală măsură, studenților care au absolvit programe de licenţă în domeniul disciplinelor umaniste şi celor care au absolvit programe de studiu în domeniul ştiinţelor exacte, încurajând abordările interdisciplinare.

Perioada de înscriere pentru sesiunea de pregătire din 8 iunie 2017 este 27 mai – 7 iunie 2017, iar pentru sesiunea de pregătire din 22 iunie este 8 – 21 iunie 2017.

Mai multe detalii privind înscrierea la programul interdisciplinar de masterat Studii Religioase – Texte şi Tradiţii pot fi consultate aici.