Journal for Communication Studies ESSACHESS lansează apelul la contribuții pentru numărul din iulie 2017 despre Retorică și pace la intersecție: Discursul Public și Civil, Perspective Culturale și de Comunicare.

Editori invitați: Dr. Noemi Marin, profesor, School of Communication and Multimedia Studies, Florida Atlantic University, USA (nmarin@fau.edu) și Dr. Lara  Martin Lengel, profesor, Department of Communication, School of Media and Communication,  Bowling Green State University, USA (lengell@bgsu.edu).

Revista ESSACHESS, peer-reviewed și publicată de două ori pe an, este indexată în: Scopus Elsevier, ERIH, ProQuest CSA, EBSCO Publishing, Ulrich’s, Gale, J-Gate, Index Copernicus, CEEOL, DOAJ, SSRN, DRJI, SSOAR, GESIS, Genamics, AERES.

Termene limită importante:

– 20 decembrie 2016: transmiterea propunerii sub forma unui abstract de maximum 2 pagini. Propunerea trebuie să includă o listă a celor mai recente referințe bibliografice;

– 5 ianuarie 2017: acceptarea propunerii;

– 30 aprilie 2017: transmiterea lucrării complete;

– 15 iunie 2017: acceptarea lucrării complete.

Lucrările complete trebuie să aibă între 6000-8000 de cuvinte. Lucrările pot fi transmise în limba engleză sau franceză. Abstractele ar trebui să fie în limba engleză sau franceză, de maxim 2 pagini, urmate de 5 cuvinte cheie. Vă rugăm să includeți numele complete, afilierea și adresele de email al tuturor autorilor, indicând autorul de contact. Lucrările, ca și orice întrebări, trebuie trimise la adresa: essachess@gmail.com.

Autorii lucrărilor acceptate vor fi anunțați pe email. Revista va fi publicată în iulie 2017.

Mai multe informații despre acest apel la contribuții pot fi consultate aici sau aici.