Contemporary Literature Press, sub auspiciile Universității din București, The British Council, Institutului Cultural Român și Uniunii Scriitorilor din România, anunță publicarea volumului Six English Poets about Romania’s Moment. Lucrarea este editată de Lidia Vianu, director al Editurii pentru Literatură Contemporană.

Volumul reprezintă colaborarea a șase poeți britanici cu studenții români care se află sub îndrumarea Lidiei Vianu, în cadrul unui masterclass de traducere a poeziei românești în limba engleză, ajuns la a treia ediție și găzduit de Institutul Cultural Român.

„Cum spune Joan Michelson atât de inspirat în carte, cine știe, poate că acesta este într-adevăr Romania’s moment. Dacă așa stau lucrurile, atunci Universitatea din București, Institutul Cultural Român și inițiatoarea seriei – Lidia Vianu, și-au reunit eforturile cu succes.”

Volumul Six English Poets about Romania’s Moment poate fi consultat și descărcat aici.