Agenția Universitară a Francofoniei în Europa Centrală și Orientală (AUF ECO) lansează cea de-a doua ediție a concursului “Parle-moi science!”. Concursul se desfășoară în perioada 5 februarie – 31 martie 2018.

Obiectivul competiției AUF este de a aduce studenții și publicul larg mai aproape de știință, de cea francofonă, în special. Totodată, concursul își propune să promoveze cultura științei.

Competiția se adresează studenților înscriși în universitățile membre AUF din Europa Centrală și Orientală. Competitorii trebuie să lucreze în echipe și să creeze o secvență video (de maximum 3 minute) în care să explice în limba franceză, într-un mod comprehensibil publicului larg, un concept științific studiat.

Cel mai bun videoclip va fi recompensat cu tablete oferite de AUF.

Termenul limită de înscriere la concurs este 31 martie 2018.

Informații suplimentare despre modalitate de participare la concursul Parle-moi science! pot fi consultate aici.